DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.02.2017 19:35:33 

Vítejte ve světě Pána Prstenů...

Mapy a místa
uloz.to - sdílej snadno data

 

Adorn: Přítok řeky Želíze, který s ní tvoří západní hranici Rohanu
Aglarond: "Třpytivé jeskyně" v Helmově žlebu
Almaren: ostrov na velkém jezeře uprostřed Středozemě
Alqualonde: "Labutí přístav", hlavní město a přístav na pobřeží Blažené říše
Aman: lažená říše, země Valar na západě
Amon Hen: vrch Oka, Vrch vidění, na vrcholu stála rozhledna
Anduina: Velká řeka, do které spadl Jeden prsten (uťatý ze Sauronovy ruky) Isildurovi, jednomu z Aragornových předků, a následně se ztratil. Za dlouhý čas jej našel až Déagol, který byl zavražděn Smeagolem, jež ukradl Prsten. Smeagol žil později pod Mlžnými horami, a vstoupil ve známost jako Glum. Když jelo Společenstvo prstenů ve člunech na jih od Lothlórienu, pluli právě po této řece, sledováni Glumem.
Angmar: černokněžnická říše na severu, taktéž obývaná Pánem Nazgulů, velitelem Sauronovy armády.
Arda: "Říše"-Název země, kterou běhěm Velké hudby stvořil Eru-stvořitel světa a Valar.
Arnor: Severní říše Númenorejců ve Středozemi
Barad dur: Temná věž, Sauronova pevnost v zemi Mordor
Baranduina (Brandyvína): řeka v Kraji
Belegaer: "Velké moře" na Západě, odděluje Středozem a Blažené říše
Belegost: trpasličí město v Modrých horách
Beleriand: Země, jež ležela ve Starých časech na západ od Modrých hor
Belfalas: území na jihu Gondoru, při pobřeží Belfalaské zátoky
Bílé hory (Ered Nimrais): leží jižně od Mlžných hor
Brána Morie: Durinova brána opatřená nápisem "Nechť promluví přítel a vejde", která se Společenstvu otevřela po tom, co Gandalf řekl slovo "mellon"-v elfštině "přítel".
Bruinen (Bouřná): řeka v Kraji
Bruinenský brod: při přechodu řeky Bouřné byl zde Frodo napaden devítkou Černých jezdců.
Caras Galadhom: město elfů, mezi jehož stromy bylo Společenstvo provedeno se zavázanýma očima elfem Haladirem. Zde byli pozdraveni Celebornem a Galadriel, v jejímž zrcadle (kamenná nádrž naplněná vodou) Frodo a Sam viděli věci, které se staly až dlouhou dobu po opuštění zlatého lesa Lothlórienu.
Celebrant (Stříberka): eka, jež protéká Lothlórienem, vléva se do Anduiny
Celebrantské pole: část starověkého bojiště mezi muži ze Západu a Východňany, oddanými Sauronovi.
Celduina (Bystrá řeka): řeka tekoucí z Ereboru do jezera Rhun
Cerin Amroth: "Amrothův pahorek" v Lórienu
Cuiviénen: jezero, u kterého poprvé procitli elfové.
Dagorland: "Bitevní pláň". Místo na sever od Mordoru, kde se na konci Druhého věku udála bitva mezi Sauronem a lidmi s elfy.
Dlouhé jezero: leželo jižně od Ereboru, stál na něm Esgaroth
Dol Amroth: pobřežní pevnost, odkud přijel princ Imrahil na pomoc Gondoru.
Dol Guldur: bývalá Sauronova pevnost ležící v nejjižnějším cípu Temného hvozdu. Temný pán byl vyhnán z této věže Bílou radou a přesídlil do Mordoru. Samozřejmě, že se pevnost stala místem pobytu Sauronova vojska v době války o Prsten. Poté byla nenávratně zničena elfy z Lórienu vedenými paní Galadriel.
Doriath: Skrytá země v Melianině pásu. Království, kde vládli Thingol a Melian.
Edoras: město v Rohanu, kde Gandalf poprvé slíbil pomoc králi Marky-Théodenovi. Později, po Sauronově vzestupu, se sem vrátil a odhalil zrádce-králova poradce Grímu, spíše známého pod přezdívkou Červivec. V kopcích jihozápadně od Edorasu ležel Halmův žleb, útočiště, do kterého byly ženy a děti z Marky posláni kvůli bezpečnosti, pod ochranu Théodenovy neteře Éowyn.
Emyn Beraid (Věžové kopce): kopce v západní části Kraje, na kterých stály Bílé věže
Emyn Duir (Temné hory): hory v Temném hvozdu
Emyn muil: skalnatá oblast obklopující jezero pod Rauroskými vodopády. Po rozpadu Společenstva tudy prošli Frodo a Sam na jižní stranu Mrtvých močálů a započali svou cestu podél Mordoru.
Erebor: Osamělá hora, místo, kde původně žil Král pod Horou-Thrain. Bylo to právě zde, kde vedl Bilbo svůj "slibný rozhovor" s drakem Šmakem, a kde se před hlavní bránou odehrála Bitva pěti armád (elfové, lidé a trpaslíci-podporováni Meddědem, Pánem orlů ze severu a jedním hobitem proti skřetům a vrrkům-divokým vlkům)
Erech: kopec, na kterém Aragorn shromáždil "armádu mrtvých" před tím, než u Pelargiru zaútočil na nepřátelskou flotilu.
Ered Lithui (Popelavé hory): přirozená severní hranice Mordoru
Ered Luin: Modré hory, které tvořily severozápadní pobřeží Středozemě.
Eregion (Cesmínie): Říše Noldor (ve Druhém věku) na západ od Mlžných hor, kde vznikly elfské prsteny moci.
Země mezi Mlžnými a Modrými horami, kde se nacházel taky Kraj.
Esgaroth: Jezerní město, postavené na Dlouhém jezeru. V Hobitovi Esgaroth navštívil Bilbo s trpaslíky po tom, co se jim podařilo uprchnout ze síní krále lesních elfů. Drak Šmak později zničil celé město svými plameny, ale nakonec byl zabit Bardem lučištníkem.
Fangorn (Entí les): starobylý les, kde Smíšek a Pipin (po útěku skřetům) poznali Stromovouse a ostatní enty. Stromovous potom vedl armádu entů-pastýřů stromů proti Sarumanově pevnosti Orthank v Železném pásu.
Gondolin (Skryté království): skryté město krále Turgona, které zničil Morgoth
Gondor: Království položené nejjižněji ve Středozemi (založeno ve Druhém věku Dúnedain-muži ze Západu), která byla za časů vyvrcholení války o Prsten přestavena Denethorem na předsunutou hlídku Minas Tirith. Denethor poslal svého syna Faramira do Osgiliathu-výprava zkončila jeho zraněním.
Harad: "Jih", země daleko na jih od Gondoru a Mordoru
Helmův žleb: obranné stanoviště v roklině. Pojmenováno po Helmu Kladivovi, jednom z prvních králů Rohanu. Opevnění bylo později stranou, za níž bojoval Aragorn, Legolas, Gimli a synovec krále Théodena Éomer, obhájeno před hordami skřetů.
Hildórien: místo na východě Středozemě, kde se poprvé probudili lidé.
Hobitín: hobití vesnice v Kraji. V hobitínském kopci se nacházelo Dno pytle, hobití nora s kulatými dveřmi a okny, kde přebývali Bilbo a Frodo Pytlíkovi, a kde se zrodilo celé dobrodružství okolo Prstenu.
Hůrka: místo, kde Frodo a jeho společníci zastavili U skákavého poníka, Frodo poprvé použil prsten, hospodský Ječmínek předal Frodovi zprávu od Gandalfa a skupina potkala Chodce.
Imladris-Roklinka: poslední domácké sídlo na jih od moře, dům Elronda Půlelfa. Toto místo navštívil Bilbo v Hobitovi (později zde i žil) i Frodo, který předstoupil před Bílou radu a uvolil se nést Prsten do Mordoru. Zde také vzniklo Společenstvo Prstenu.
Ithilien: země mezi Anduinou a horami Mordoru. Zde Frodo a Sam potkali Faramira, bratra Boromira, který je vzal na tajné místo za vodopády Henneth Annun, "okno zapadajícího Slunce".
Kosatcová pole: místo u Anduiny, kde byl zabit Aragornův předek Isildur, a kde byl ztracen Prsten.
Kraj: část Eriadoru, obývaná hobity. Kraj se dále členil na čtyři čtvrtiny, jejichž hlavní město se nazývalo Michel Delving.
Marka: Název Rohirů pro jejich vlastní zemi
Menegoroth: "Tisíc jeskyní", skryté síně Thingola a Melian v Doriathu
Minas Morgul: "Černokněžnická věž", dříve Minas Ithil (věž vycházejícího měsíce), místo, kde se nacházel jeden z palantírů-vidoucích kamenů, později používaná Sauronem. Blízko Minas Morgul ležela cesta, kudy Glum vlákal Froda a Sama do doupěte Oduly-velkého pavouka. Úsek hlídaný touto bestií vedl do věže Cirith Ungol, postavené gondorskými, aby se z ní dozíralo na Mordor (zde byl potom Frodo zraněn Odulou a uvězněn skřety-později osvobozen Samem).
Minas Tirith: vež Ecthelionu, Strážní věž, původně Minas Anor (věž zapadajícího Slunce), hlavní město Gondoru. Sedm uzavřených zdí, obklopující pevnost s domem krále a bílou věží Ecthelionu, kde Denethor, poslední správce Gondoru a otec Boromira a Faramira, promlouval s palantírem a upadnouc pod Sauronovu vůli zešílel a uvěřil, že město bylo zajato Temným pánem. Ačkoli byl očekáván pád Gondoru, nestalo se tomu tak. V bitvě na Pelennorských polích, během níž padl král Théoden, se nepřátelé vzdali a vrátili se do Mordoru. Éowyn (převlečená za muže) zabila velitele nâzgulů, ale byla velice zle zraněna a před smrtí ji zachránilo jen hrdinství malého hobita Smíška. Její zranění bylo vyléčeno v Domě uzdravení. Po pádu Mordoru byl Aragorn v Minas Tirith korunován za právoplatného krále a oženil se s Arwen-Večernicí, dcerou Elronda Půlelfa.
Mindolluina: součást horského masivu Bílých hor, táhnoucích se podél cesty do Minas Tirith. Na severu, pod purpurovými mraky byl Druidský les.
Mithlond - Šedé přístavy: přístav na řece Luně, odkud poslední vlastníci Prstenů (Frodo, Bilbo, Gandalf, Elrond a Galadriel) odpluli na svou poslední cestu do nesmrtelné říše.
Mlžné hory: které navštívil Bilbo v Hobitovi. Pod horami se sbíhala spleť skřetích chodeb, kde Bilbo potkal Gluma a docela zvláštním způsobem získal Prsten.
Morannon: Černá brána, postavenamuži z Gondoru proto, aby mohli dohlížet na dění v Mordoru na počátku Třetího věku, po porážce Saurona.
Mordor: Černá země teroru, pojmenována po zkáze, která byla zaviněna přítomností Temného pána Saurona. Byla plná ostrých hor, skal a popraskané země.

Moria: "Černá jáma", pozdější název Khazad-dum
Mrtvé močály: močály na západní straně Dagorlandu (Bitevních plání), ležící u hranic s Mordorem. Přes toto zrádné území převedl Froda a Sama Glum.
Nargothrond: podzemní pevnost založená Finrodem Felagundem, zničena drakem Glaurungem
Nimrodel: říčka, vlévající se do Celebrantu
Númenor (elf. Andor-Darovaná země): "Západní říše",zaniklá říše Dúnedain
Obroviště: Místo, kde v Hobitovi Bilbo a trpaslíci upadli do zajetí zlobrů, kteří se za pomocí Gandalfa a východu Slunce proměnili v kámen. Kamenní zlobři byli o pár let později znovu objeveni Frodem a jeho přáteli.
Orodruina-Hora osudu (elf. Amon Amarath): Ohnivá hora, masa lávy a vřelých kamenů na Pláni Gorgoroth v Mordoru. Zde v ohnivých pecích Sauron stvořil Jeden prsten. V puklinách osudu, kam byl Prsten Frodem (a Glumem) vhozen, se roztavil. S koncem života Prstenu přišel i pád Mordoru, Frodo a Sam byli vysvobozeni Gwaihirem a jeho orly.
Orthank: věž v Železném pasu, sídlil zde Saruman
Osgiliath: pevnost hvězd, město Gondoru postavené ve Druhém věku. Zničeno nepřáteli.
Pelargir: přístav na Anduině, kde Aragorn a "armáda mrtvých" obsadili lodě korzárů z Umbaru. Když se potom armáda mrtvých odebrala na odpočinek, vzal Aragorn své muže na těchto lodích do Minas Tirith.
Rauroské vodopády: na jižním konci jezera Nen Hithoel. Na jihozápadním břehu stála hora Amon Hen (Hora Oka), kde Frodo usedl do "Sedla vidění" a viděl napříč Středozemí na Temnou věž Saurona.
Rmutný dol: údolí, skrze které Společenstvo prošlo po opuštění Morie. Ze Zrcadlového jezera (Kheled-zâram) stékala řeka Stříbřenka rovnou do Lothlórienu.

Rohan: rovná travnatá země, která dříve bývala "Koňskou zemí", ovládaná králem Théodenem z jeho Zlaté haly v Edorasu. Právě v Rohanu Gandalf našel, zkrotil a osedlal svého koně Stínovlasa.
Sirion: Velká řeka v Beleriandu
Soumračná jezera (Aelin-uial): bažinatá oblast, kde se řeka Aros vlévá do Sirionu
Starý hvozd: Frodo a jeho přátelé upadli do zajetí starého Vrbáka a byli osvobozeni Tomem Bombadilem, který je společně se svou ženou Zlatěnkou uvítal ve svém domě.
Stromovousův kopec: místo, kde se Aragorn, Gimli a Legolas znovu setkali s Gandalfem bílým.
Temný hvozd: ponurý les plný starých stromů potažených břečťanem. V Hobitovi zde trpaslíky napadli pavouci. Nakonec byli vysvobozeni Bilbem, jenž si nasadil Prsten a stal se neviditelným. Na jihozápadě Temného hvozdu stál Dol Guldur.
Větrov (Amon Sul): kdysi část staré rozhledny na kopci, kde Chodec (Aragorn) a jeho hobití společníci našli zprávu od Gandalfa vyrytou v kameni a kde byli napadeni Černými jezdci.
Železná tlama: v Mordoru, kam Frodo a Sam utekli ze zajetí skřetí armádou, která je vezla do Udun.
Železný pás-Angrenost:
velký prstenec skal obklopující černou kamennou věž Orthanku, pevnosti Sarumana bílého (později Sarumana duhových barev). Když se Saruman stal spojencem Saurona, uvěznil zde svého bratra čaroděje-Gandalfa.(později byl Gandalf vysvobozen Gwaihirem-pánem větru a odnešen do Edorasu)

 


 

Jestli se vám to líbilo prosím zanechejte vzkaz 

http://pan-prstenu.wbs.cz/Vzkazy.html

děkuji administrátor Lumixis.



 

Používá technologii imagePřekladač