DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 19.02.2017 19:35:33 

Vítejte ve světě Pána Prstenů...

Společenstvo Prstenu - kniha
uloz.to - sdílej snadno data

Pán Prstenů
Společenstvo Prstenu

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.


Celý příběh se odehrává v dávnověké Středozemi.

Vše začalo kováním Velkých prstenů. Tři dostali elfové, nesmrtelní, nejmoudřejší a nejkrásnější ze všech bytostí. Sedm dostali páni trpaslíků, skvělí řemeslníci ze síní pod horami. A devět prstenů bylo darováno lidem, kteří ze všeho nejvíc touží po moci. V prstenech byla spoutána síla a vůle k ovládnutí každého plemene. Všichni však byli podvedeni, neboť byl ukován další Prsten. V zemi Mordor, v ohních Hory osudu, Temný pán Sauron tajně ukoval vládnoucí Prsten, aby ovládal všechny ostatní. Do tohoto Prstenu vložil svou krutost, svou zlobu a svou vůli ovládnout vše živé. Jeden Prsten vládne všem....
Jedna po druhé padaly svobodné říše Středozemě pod moc Prstenu. Byli však i takoví, kteří odporovali. Proti mordorským vojskům vyrazilo Poslední spojenectví elfů a lidí a na úbočí Hory osudu bojovalo za svobodu Středozemě. Vítězství bylo na dosah. Moc Prstenu se však nedala zlomit. A právě v tom okamžiku, kdy se objevil sám Sauron, zabil krále lidí Elendila a všechna naděje pohasla, uchopil Elendilův syn Isildur otcův meč Narsil, který Sauron zlomil a s Elendilovým zlomeným mečem usekl Jeden Prsten ze Sauronovi ruky. Tím Saurona porazil a získal Jeden Prsten.
Isildur dostal jedinečnou příležitost zničit zlo jednou provždy, avšak lidská srdce se snadno nechají zkazit a Prsten moci má vlastní vůli. Isildur si Prsten nechal a později ho na Kosatcových polích blízko řeky Anduiny zabili skřeti. Isildurovo tělo i s Prstenem spadlo do řeky, na jejímž dně pak ležel Prsten dalších dva a půl tisíce let, dokud ho nenašel hobit z rodu Statů Déagol. Déagola Prsten velmi uchvátil a chtěl si ho nechat, jeho bratranec Sméagol měl však o Prsten také zájem. Déagol ale odmítl Sméagolovi Prsten dát a tak Sméagol Déagola uškrtil a vzal si Jeden Prsten. Potom s ním utekl hluboko do tunelů pod Mlžnými horami a tam jej Prsten pohltil. Sméagol zapomněl své jméno a pro zvuk, který vydával, se mu začalo říkat Glum. Prsten Glumovi přinesl nepřirozeně dlouhý život. Celých pět set let mu otravoval mysl a v temnotě Glumovi jeskyně vyčkával.
Do hvozdů světa se opět začala vracet tma. Šířily se pověsti o stínu na východě, šeptalo se o bezejmenném postrachu a Prsten moci postřehl, že přišel jeho čas. Opustil Gluma. Stalo se však něco, co Prsten nezamýšlel. Zvedl jej nejnepravděpodobnější tvor, jakého si lze představit. Hobit, Bilbo Pytlík z Kraje.

Kraj o šedesát let později....
Všechno začíná v Kraji, zemi hobitů. Hobiti jsou stvoření sotva dosahující výšky normálního člověka, žijí v norách a málokdy nebo vůbec nenosí boty, protože kůži na nohou mají tvrdou a porostlou chlupy. Hobity  svět okolo jejich země Kraje moc nezajímá a nechodí tam. Výjimku  tvořil  hobit Bilbo Pytlík.
Bilbo Pytlík obýval luxusní  noru, které se říkalo Dno Pytle. Byl velmi  bohatý. Většinu  svého majetku si přinesl před šedesáti lety ze svých cest  po  světě. Z těchto cest si také přinesl kouzelný prsten,  který mu prodlužoval život  a když si ho nasadil na prst, stával  se neviditelným.
Bilbo se právě chystal oslavit své  stojedenácté narozeniny, na kterou kromě snad poloviny hobitů z Kraje pozval také svého dávného přítele, čaroděje Gandalfa. Během oslavy si však Bilbo nasadí svůj kouzelný prsten a zmizí. Chystá se odejít z Kraje a Dno Pytle a prsten nechá svému synovci Frodovi Pytlíkovi. Poté odchází z Kraje. Gandalf říká Frodovi, aby prsten schoval do bezpečí a potom také odchází z Kraje.
Do Mordoru se mezitím opět vrátilo zlo. Je jím Sauron, který je stále naživu, protože nebyl Prsten zničen a i když už nemá tělesnou podobu, jeho duch neztratil svou moc a začal pátrat po Prstenu. Pokud by získal Prsten, pokryl by celou Středozem temnotou.
Sauronovým služebníkům se podařilo najít Gluma, který jim po dlouhém mučení nakonec prozradil, že Prsten má hobit jménem Pytlík, který žije v Kraji. Devět nazgűlů, kdysi devět lidí, kterým dal Sauron prsteny moci, se vydávají přestrojeni za černé jezdce do Kraje.
Gandalf, který má podezření, že Prsten, který nyní vlastní Frodo, je ve skutečnosti Jeden Prsten, který vykoval Sauron, jede do Minas Tirith, hlavního města Gondoru, království lidí. Zde čte v gondorském archivu Isildurův svitek a zjistí, že Jeden Prsten měl na obvodu napsáno: Jeden Prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede do temnoty sváže. Tohle písmo se zobrazí jen pokud se Prsten hodí do ohně. Gandalf se proto vydává na cestu do Kraje.
Frodo už vlastní prsten sedmnáct let. Jednoho večera za ním přijíždí Gandalf, hodí prsten do ohně a na prstenu se objeví slova v Černé řeči Mordoru psaná elfským písmem. Je to tedy Jeden Prsten, který vykoval Sauron.
Gandalf říká Frodovi, že se Sauron vrátil a hledá Prsten. Poví mu, že Sauron už zjistil, kde se Prsten nachází a proto už není bezpečné zůstávat v Kraji. Říká Frodovi, aby se vydal do vesnice Hůrky, kde na něho bude Gandalf čekat v hostinci U Skákavého poníka. Gandalf mezitím pojede za čarodějem Sarumanem, k moudrému svého řádu, který by jim snad dokázal pomoci.
Celý jejich rozhovor ale vyslechl Frodův zahradník Samvěd Křepelka řečený Sam, který se schovával pod oknem. Aby o Prstenu moci nikomu nic neřekl, pošle ho Gandalf na cestu s Frodem. Sam je rád, že může doprovázet svého pána, ale nerad se loučí s Krajem, svým otcem Peckoslavem Křepelkou a svou velkou láskou, hobitkou Růženou Chaloupkovou.
Gandalf odjíždí, Frodo se Samem se vydávají na cestu o pár měsíců později. Nazgűlové už mezitím přijeli do Kraje a začali hledat Froda. Frodo a Sam pokračují ke hranicím Kraje. Cestou se k nim přidají Frodovi příbuzní, Smělmír řečený Smíšek Brandorád a Peregrin řečený Pipin Bral. Jsou pronásledováni nazgűly, ale nakonec se jim podaří schovat se ve Starém hvozdu, kde jim pomůže podivná bytost Tom Bombadil a jeho žena Zlatěnka.
Nakonec se dostanou až do Hůrky, kde se ubytují v hostinci U Skákavého poníka. Gandalf tam ale není a hostinský Ječmínek Máselník jim poví, že v Hůrce nebyl už půl roku. V hostinci ale potkají jednoho člověka, eriadorského hraničáře Chodce, ve skutečnosti však právoplatného dědice gondorského trůnu Aragorna. Aragorn je Gandalfův přítel a ví, že má Frodo Jeden Prsten a chce jim pomoc.
V noci je hostinec přepaden nazgűly, ale Prsten se jim najít nepodaří. Druhý den ráno se Aragorn, Frodo, Sam, Pipin a Smíšek vydávají na cestu. Chtějí jít do elfského království Roklinky. Nazgűlové je ale pořád pronásledují.
Jednou večer se zastaví na kopci Větrov. Aragorn se jde porozhlédnout po okolí a nechá hobity u zříceniny věže Amon Sűl. Později v noci je přepadne pět nazgűlů a jeden z nich Černokněžný král, pán nazgűlů bodne Froda morgulským mečem. Objeví se ale Aragorn a nazgűly zažene. Frodo je raněn a začíná se pomalu měnit v nazgűla. Musí se co nejrychleji dostat do Roklinky, kde by mu mohli elfové pomoci.
Nazgűlové je pořád pronásledují, na pomoc jim přijíždí elf Glorfindel a Frodo na jeho koni přijíždí až k Bruinenskému brodu, hranicím Roklinky. Tam ho ale doženou nazgűlové, kteří jsou později smeteni vodou. Není to však jejich konec, protože nazgűlové se nedají zabít.
Frodo se probouzí v elfském království Roklinka, kde ho elfové vyléčili a kde ho přivítá Gandalf, Sam, Pipin, Smíšek a také Bilbo.
Roklince vládne král elfů Elrond a jeho dcera elfí princezna Arwen, o které se říká, že je nejkrásnější ze všech bytostí. Aragorn Arwen miluje a Arwen je pro něj ochotná vzdát se nesmrtelnosti svého lidu. Elrond ale jejich vztah neschvaluje.
Frodo se dozvídá, že čaroděj Saruman, kterého chtěl Gandalf navštívit, se přidal k Sauronovi a Gandalfa uvěznil na vrcholu jeho věže Orthank v Železném pasu. Gandalfovi se nakonec podařil s pomocí Pána orlů Gwaihira utéct.
Následující den se koná v Roklince Elrondova rada, na které přijede mnoho elfů, trpaslíků i lidí. Frodo a Bilbo jsou také pozváni. Na radě se rozhodne, že se musí Prsten zničit. To však není možné udělat nikde jinde než tam, kde byl Prsten ukován, to znamená v Hoře osudu v Mordoru. Šance na úspěch je nepatrná a nikomu se příliš nechce tento úkol vykonat. Nakonec se přihlásí opět Frodo. Nepůjde však sám, přidává se k němu Gandalf, Aragorn, Legolas, princ elfů z Temného hvozdu, trpaslík Gimli, Boromir, syn správce Gondoru, Sam, Smíšek a Pipin. Jsou nazváni Společenstvem Prstenu a vydávají se na dlouhou cestu na východ do Mordoru.
Sauronovi i Sarumanovi služebníci je ale pořád pronásledují. Kvůli nim se nemohli vydat nejschůdnější cestou podél Mlžných hor na jih, zkoušeli přejít přes průsmyk Caradhras, ale bezúspěšně. Zbyla jen jediná cesta, Moria. V Morii kdysi bývaly doly trpaslíků. Ti však dolovali příliš chamtivě a příliš hluboko a v temnotě Khazad-dűm probudili balroga, démona z dávného světa. Nakonec přišli do Morie i skřeti.
Společenstvu však nezbyde nic jiného než cesta přes Morii. V Morii jsou přepadeni skřety a jeskynním zlobrem, které se jim sice podaří zahnat, ale nakonec se objeví i sám balrog. Gandalf začne s balrogem bojovat na můstku v Khazad-dűm, ale nakonec spadne i s balrogem do temnoty.
Společenstvo nyní již bez Gandalfa pronásledováni skřeti opouští Morii. Podaří se jim najít útočiště v elfském království Lórienu. Královna Galadriel dá Frodovi lahvičku se světlem hvězdy Eärendil, které se rozsvítí až všechna světla zhasnou. Král Celeborn opatří Společenstvu čluny, na kterých se plaví dál po řece Anduině. Začne je ale pronásledovat Glum, který stále po Prstenu dychtí a také Skurut-hai, skřeti, které vyšlechtil Saruman, když zkřížil skřety se zlými lidmi. Saruman sice pomáhá Sauronovi, přesto se ale snaží získat Prsten pro sebe.
Společenstvo se zastaví na noc u Rauroských vodopádů u pahorku Amon Hen. Frodo si uvědomí, že on nese Prsten a nést Prsten znamená být sám a navíc nechce, aby ho ostatní členové Společenstva následovali do Mordoru na téměř jistou smrt. Chystá se utéct, najde ho ale Boromir. Boromir nikdy nesouhlasil se zničením Prstenu, myslel si totiž, že by Prsten mohl zachránit Gondor, kdyby byl použit proti Sauronovi. Prsten má však jen jediného pána a tím je Sauron.
Boromir se pokusí Frodovi vzít Prsten, ale Frodovi se podaří utéct. Boromir ho proklíná. Najednou je zbytek Společenstva, které mezitím hledalo Froda a Boromira, přepaden skřety. Zatímco ostatní bojují, Samovi dojde, že Frodo odchází, že chce jít do Mordoru sám. Proto běží za ním a dostihne ho až u člunů. Říká Frodovi, že složil slib, že ho nikdy neopustí a půjde s ním do Mordoru. Frodo nakonec souhlasí, společně se přeplaví na druhý břeh Anduiny a vydávají se na cestu do Mordoru.


Jestli se vám to líbilo prosím zanechejte vzkaz 

http://pan-prstenu.wbs.cz/Vzkazy.html

děkuji administrátor Lumixis.